Electronic Beats Hungary

A koncerttermeket úgy is fullra lehet pakolni, hogy egyetlen ember se fertőződjön meg

Erre jutott egy friss kutatás.

Published January 19, 2021. Words by Unger András.

Nem először nézik meg Németországban, mi a helyzet a kilélegzéssel nagy, zárt terekben. Tavaly augusztusban a Halle Egyetem kutatói végeztek el egy a kísérletet, aminek során 1400 önként jelentkezőt ültettek be a lipcsei Quarterback Immobilien Arénába, és rakták fel a színpadra Tim Bendzko német popénekest, hogy végül arra jussanak: az ilyen tömegrendezvényeknek “alacsony, vagy nagyon alacsony” a rizikófaktora, ami a vírus továbbadásának esélyeit illeti.

Az újabb tanulmány már gyakorlatilag teljesen kizárja a COVID-19 fertőzés kockázatát a zenei helyszíneken, amennyiben maszkokat és megfelelő szellőzési rendszert biztosítanak a tömeg számára. Ez persze elkerülhetetlen: óvintézkedések mindenképpen kellenek.

A végső tanulság azonban magáért beszél: teljesen értelmetlen leplombálni, reteszre zárni az ilyen helyszíneket.

“A koncerttermek és a színházak nem a fertőzés helyei”

– ezt maga Dr. Raphael von Hoensbroech, a Konzerthaus Dortmund igazgatója mondta ki a kutatás alapján, amit a Fraunhofer Heinrich Hertz Institute végzett el a német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség támogatásával, meg egy hight-tech próbababával, ami az emberi légzést volt hivatott szimulálni az 1500 férőhelyes teremben, maszkkal, illetve anélkül. A részecskék mozgását három különböző dátumon is megfigyelték, majd elemezték.

A PDF formátumban itt letölthető és végigolvasható beszámoló egyértelműen kimondja: folyamatos frisslevegő-utánpótlással (amit a már létező ventilációs rendszer képes volt ott biztosítani) és orr-száj eltakarásával “aeroszolos átvitel révén a fertőzések kockázata szinte a nullával egyenlő.”

Sőt, a hivatalos kutatás odáig ment, hogy ha sakktáblaszerűen ültetik le az embereket, tehát senki előtt nincs másik koncertnéző, akkor még maszkra sem feltétlenül lenne szükség.

Végül, von Hoensbroech következtetése: “Az elmúlt hónapok megmutatták, hogy tudományosan alapokon kell nyugodnia a döntéshozatalnak. Tanulmányunkkal azt akarjuk biztosítani, hogy a koncerttermek és a színházak ismét elegendő közönséget engedjenek be, amikor újra megnyílnak.”