Electronic Beats Hungary

Richie Hawtin: borzasztóan csalódott vagyok, a legnagyobb dj-k cserbenhagytak minket

Nemrég bejelentették, hogy a dj-k és producerek közötti jövedelmi különbségeket csökkenteni kívánó közösségi platform, a techno producer DVS1 által megálmodott Aslice lehúzza a rolót. Ez a startup arra törekedett, hogy az éjszakánként sokezer eurós gázsikat leakasztó, de mégiscsak mások zenéit játszó dj-k visszacsorgassanak a combos profitból ezeknek a másoknak, tehát a zenék készítőinek, akik nélkül nem lennének bulik, klubok, fesztiválok, ügynökségek, menedzsmentek, és hát maguk a dj-k sem.

Az Aslice elgondolása egy szebb, jobb, fenntarthatóbb – mondhatni ideális – elektronikus tánczenei színtér létrehozása volt, amely valamennyi érintett számára előnyökkel jár. Ehhez azonban az is kellett (volna), hogy a nyilvánvalóan kitüntetett helyzetben lévő lemezlovasok nagy számban beálljanak az ügy mögé.

De sajnos nem nagyon álltak. A minimáltechno keresztapja, Richie Hawtin ennek kapcsán fakadt ki egy rendkívül rezignált hangvételű videóban.

Hawtin a videóban kis történelmi áttekintéssel nyit:

“a nagyon korai években a dj-k nem kaptak még akkora fizetéseket, mint most, cserébe virágzott az underground lemezeladás: 25 és 50 ezres példányban fogytak vinylek. A dolgok értelmet nyertek. A gazdaság, a megosztás és a támogatás egészséges egyensúlyban volt. De azok az idők elmúltak, a dolgok megváltoztak, és sajnos a más műfajoknál működő rendszerek nálunk nem működnek. Erre jött válaszul az Aslice, hogy asszisztáljon abban, hogy az olyan dj-k, mint én, felajánlhassák a gázsijuk egy részét a zenészeknek, afféle adomány formájában.”

 “Így lehetett volna támogatni azokat, akik lerakták a teljes szcénánk alapjait. Zene nélkül nincs DJ: lehet bármilyen ügyes a gombcsavargató, táncolhat bármennyire jól a pultban, a zene az, ami szól. És mégis a DJ kapja az összes figyelmet, pénzt, miközben a producerek dolgoznak reggeltől estig az otthoni stúdióikban.”

Szerinte az Aslice működött, az egyetlen probléma az volt, hogy nem elég DJ, különösen a sikeres DJ-k nem vállalták, hogy csatlakozzanak és visszaadjanak valamit az ökoszisztémának, amire a karrierjüket építették. “Az Aslice nem bukott meg: a szcénánk híres, legtöbbet követett DJ-i hagytak cserben mindannyiunkat.”

Márpedig – ahogy fogalmaz – jöhetnek zűrösebb idők egy zenekészítő életében, amikor veszélybe kerül a saját létfenntartása, és esetleg a küszöbére kerül annak a szörnyű döntésnek, hogy feladja azt, amihez igazán ért, mert nincs belőle tisztességes bevétele (miközben a nagynevű dj-k élnek, mint Marci Hevesen, akkora szettenként kapott összegekből, amikért mások egy hónapig dolgoznak – tesszük már hozzá mi.)

Ezért, ahogy mondja,

“az Aslice bezárása hatalmas csalódás, talán a legnagyobb, amit a közösségünkben valaha éreztem, amióta a részese vagyok.”

Majd felteszi az ultimate kérdést: hogyan létezhet egy szcéna, ami a béke, szeretet, egység mottóját nyomja, egyenlőség nélkül?

Hawtin végül azzal zárja az elkeseredett videóüzenetet: csak remélni tudja, hogy esetleg van valami jó oldala ennek az egésznek, például hogy mindannyian átgondoljuk ezt a helyzetet, hogy mi működött az Aslice-ban és mi nem, építve erre, hogy később majd tényleg azzá az egymást támogató, igazságosabb közeggé válhassunk, amivé kellene.

Akit érdekel, az itt végignézheti az Aslice elemzését a bezárás kapcsán, amiből többek között az is kiderül, hogy a Resident Advisor TOP 1200 dj-jéből összvissz 56 csatlakozott a kezdeményezéshez. Köztük Richie Hawtin, aki az elmúlt három évben egymaga 35 millió forintnak megfelelő összeget juttatott vissza a producereknek, akiktől zenéket játszott.

(Szavak: Unger András)

Kövess minket akárhol:

Published September 14, 2024.